צרו קשר
חפש

לוקאל פטריוטיזם

20/8/2014

לוקאל פטריוטיזם
מאת: טל לקסר וסיון פרץ

חגי קולטון, יליד 1939, שחקן עבר בהפועל כפר סבא של שנות ה-50, שהדם הירוק זורם אצלו בורידים גם היום, מספר לנו על התקופה של אז (וקצת על היום).

"אני האוהד היחיד בגיל הזה שמגיע לכל המשחקים בבית", מספר קולטון בגאווה. "יחד עם בני ירון, שמושך אותי לכל המגרשים, בעונה שעברה היינו בכל משחקי החוץ. בנהריה, בדלית אל כרמל, בגלבוע. כשהוא היה ילד אני הייתי מושך אותו, והיום זה הפוך".


קולטון. "אין כמו כפר סבא".

אתה כפר-סבאי?
"נעדרתי מפה 45 שנה, אבל נשארתי כפר-סבאי. חזרתי לפני כ-8 שנים לעיר, וכל פינה מזכירה נוסטלגיה. גרתי הרבה שנים ברמת אביב וברמת השרון, ואני יכול להגיד: אין כמו כפר סבא."

לוקאל פטריוטיזם
"נהנה מכל משחק. אני מאלה שמסוגלים לשבת מול הטלוויזיה בשבת החל מ-15:00 ומסיים ב-23:00... עם הפסקות קפה. מתחיל קודם כל מישראל, מהליגה שלנו. אני "לוקאל פטריוטיזם". מוותר על משחק של ריאל מדריד וברצלונה, ומסתכל על מכבי תל אביב, הפועל תל אביב. אני מעורה בכדורגל הישראלי. ואני נהנה... 8 שעות יושב, נון סטופ. אבל הפועל כפר סבא, זו הפועל כפר סבא..."

איך התחיל הרומן שלך עם הפועל כפר סבא?
"אהבתי לשחק כדורגל בעיקר בחצר ביה"ס אוסישקין, שם גם למדתי. המגרש הראשון בכפר סבא היה באיזור שכונת שיכון מזרחי (מזרח כפר סבא). בתור ילד שהתעניין בכדורגל הייתי הולך עם חברים לראות שם כדורגל. לאחר מכן המגרש עבר לרחוב טשרניחובסקי, שם שיחקתי במהלך עונת 53-54 בקבוצת הילדים והנוער. הצטיינתי בתור נער, ואז ב-55-56 עליתי לקבוצת הבוגרים. התפקיד שלי היה קשר קיצוני ימני.


קולטון בשנות ה-50

"שיחקנו עם הראש, לא רק עם הרגליים. אני הייתי בונה משחק והיו לי בעיטות 'פגז'. היינו שלושה תיכוניסטים שלמדו בכיתה י"א ושיחקו בקבוצה הבוגרת. הכוכב היה עמי צחובל, 'הבלונדיני'... נדמה לי שעד היום קוראים לו ראש הזהב ('סטלמך'). גבריאל בולמן, גם בן כיתה שלי, היה 'Half back'. היה בחור בריא כמו שור, הוא עדיין...".

טיסה ישירה מביה"ס לקפריסין
"מגרש הכדורגל היה ביתנו השני, או למעשה, הראשון... מי שאימן אותנו באותה תקופה היה עמנואל שפר, המאמן הדגול. בשנת 57 נסענו כל קבוצת הפועל כפר סבא לקפריסין למשחקי ידידות, טסנו מביה"ס הטכני של חיל האוויר בחיפה. הגענו לעיר פמגוסטה, ויצאנו לשחקן בניקוסיה ובעיירות נוספות."


שחקני הפועל כפר סבא בשדה התעופה בקפריסין

מספר הטלפון של המועדון: 425...
הוא מסדר את הדפים, ומראה לנו בהתרגשות כתבות ישנות. באחת הכתבות, בלט במיוחד מספר הטלפון של המועדון אשר מנה 3 ספרות. 3 ספרות! המספר, למאותגרים שבינכם: 425 (סביר להניח שלא יענו לכם), והכתובת, רחוב תל חי, הופיעה ללא מיספר בית, הדוור כבר ידע באיזה תיבה להניח את המכתבים...
"היו שני אימונים במהלך השבוע, ובשבת משחק", הוא מספר, "בזמנו, השחקנים הם אלו שהיו צריכים לשלם בשביל להשתתף במשחקים. רק החזר נסיעות היינו מקבלים. אם היו כוכבים בולטים ויוצאי דופן, אז הם היו מקבלים קצת יותר...".


שחקני הפועל כפר סבא במשחק ידידות בקפריסין.

כפר סבא הקטנה הייתה גדולה
"ב-58 גוייסתי לשלישות בצה"ל, שם, אפשר לומר, התרכזו כדורגלנים מכל הקבוצות. היו איתי בצבא אמציה לבקוביץ ואיצ'ה מנחם זכרונו לברכה, חבר טוב שלי. כשאני שיחקתי, יאיר לויטה כבר היה מנג'ר. הוא היה נאמן לתפקידו והקריב שעות על גבי שעות. הוא נמנה על הנהלת הפועל כפר סבא יחד עם עמינדב אברוצקי ("הבנאדם הכי חזק בשרון"), אביו של יואב אברוצקי. כפר סבא הקטנה הייתה גדולה".


חגי קולטון הוא אחד מתוך עשרות שחקני העבר של הפועל כפר סבא שנכללים בפרוייקט מינויי הכבוד, אשר עומלים עליו בימים אלו עמותת "הלב הירוק" בשיתוף מועדון הפועל כפר סבא.

 
חגי קולטון. ירוק אז ועכשיו.
שנות ה-50
שנות ה-50
שנות ה-50
שנות ה-50
שנות ה-50
שנות ה-50

שתפו:


הגיבו: